Spokojny sen dziecka. Czym kierować się podczas wyboru pościeli dla dziecka? Dodano: środa 15 lipca, 2020

Jaki wybrać rozmiar pościeli dla dziecka?

Jest kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru pościeli dla naszego dziecka. Pierwszym z nich jest rozmiar kołdry i poduszki. Praktycznie dla każdego jest oczywiste, że rozmiar łóżka powinien być dostosowany do wieku i wzrostu dziecka. Nikt dla noworodka nie kupuje od razu łóżka o długości 200cm. Oczywiste jest, że noworodka, a później niemowlaka układamy do snu w kołysce lub małym łóżeczku. Dla dzieci w wieku 2-5 lat bardziej komfortowe będzie łóżko o średnim rozmiarze do 160cm długości, a dla 6-latka i starszego dziecka możemy zdecydować się już na wybór pełnowymiarowego łóżka. Tak samo powinno być wybierając pościel. Najpopularniejsze rozmiary pościeli dla dzieci to 90×120 i 100×135. Dla noworodka czy mniejszego niemowlaka zalecane jest, aby spało otulone w rożku lub niemowlęcym śpiworku. Rożek o wymiarach 75×75 cm w pierwszych miesiącach życia dziecka spokojnie posłuży nam również jako kołderka. Dobrym wyborem dla niemowlaka będzie też bawełniana kołderka z wszytym wypełnieniem o nieco mniejszym rozmiarze niż te dla starszych dzieci. Śpiworek z kolei będzie bardzo praktyczny, gdy dziecko zacznie być bardziej ruchliwe w trakcie snu i zacznie się odkrywać. Dostosowanie rozmiaru kołdry jest istotne gdyż z jednej strony musi być wystarczająco duża, aby dziecko nie odkrywało się przy małym ruchu, ale też nie może być zbyt duża, aby jego nie przytłaczała.

pościel dziecięca do łóżeczka – przygoda w tipi

Wybieraj pościel uszytą tylko z naturalnych materiałów

Kolejny czynnik, na który warto zwrócić uwagę to materiał z jakiego wykonana jest pościel. Zawsze wybieraj tkaniny naturalne, o delikatnym splocie, takie które będą łagodne dla wrażliwej skóry Twojego dziecka. Wybór 100% bawełny będzie zatem najodpowiedniejszy. Bawełna dobrze przepuszcza powietrze, ma też jedne z najlepszych właściwości cieplno-izolacyjnych. Jest bardzo wytrzymała i możemy ją prać, prasować w wysokich temperaturach, co jest bardzo istotne w kontekście pościeli. Na rynku mamy dostępne pościele uszyte z bawełny tradycyjnej, bawełny premium i satynowej. Ta pierwsza swoją strukturą przypomina płótno, z kolei bawełna premium w procesie produkcji jest dodatkowo wygładzana i często jest bardziej mięsista co sprawia, że jest niezwykle miękka i delikatna w dotyku, satyna z kolei cechuje się delikatnym połyskiem. Wybierając pościel bawełnianą dla dziecka zawsze wybierajmy tą uszytą z certyfikowanej tkaniny, bo wówczas będziesz mieć pewność, że jest ona bezpieczna dla Twojej pociechy.

Dostosuj grubość pościeli do pory roku

Specjaliści radzą, aby dziecko spało w pokoju z temperaturą około 18-20 st.C, która powinna być mniej więcej o 1-2 stopnie niższa od temperatury w trakcie dnia. Taka temperatura sprzyja zachowaniu odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu, która powinna oscylować na poziomie 40-60%. Dla zapewnienia właściwego komfortu snu warto jest zapewnić odpowiednie warunki w pokoju. W zależności od pory roku dostosuj również rodzaj przykrycia. W ciepłe letnie dni zazwyczaj wystarczy lekka kołdra z poszewką, kocyk czy sam bawełniany lub bambusowy otulacz, który delikatnie okryje gołe nóżki czy rączki naszego dziecka. Niestety w naszej szerokości geograficzne mamy zdecydowaną przewagę chłodniejszych dni i dlatego na czas jesieni, zimy i wczesnej wiosny zaopatrzmy nasze dziecko w nieco grubszą pościel. Dla dzieci które podczas snu dużo się kręcą i rozkopują warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego śpiworka.

pościel do łóżeczka dziecięcego z wypełnieniem

Wybierz wyjątkowy wzór dla swojego dziecka

Dzieci w wieku 2 lat, a nawet i mniejsze potrafią pokazać oraz jasno określić co im się podoba, a co nie. Wybierając pościel dla swojego dziecka pozwólmy uczestniczyć jemu w ostatnim etapie przed dokonaniem zakupu. My jako rodzice zadbajmy o wybór najodpowiedniejszego zestawu pościeli pod względem wszystkich wcześniej opisanych parametrów, a dziecku pokażmy kilka wzorów z których będzie mógł wybrać ten swój ulubiony. Taka drobna rzecz dla nas dorosłych, a jakże ważna dla naszego dziecka. Będzie ono dumne z siebie i na pewno chętnie będzie zasypiało w takiej swojej pościeli. Dziewczynki bez wątpienia wybiorą pościel w kwiatki, gwiazdki, kotki czy inne zwierzątka, a chłopiec z kolei wybierze spośród samochodów czy dinozaurów.

wielu przespanych nocy, życzy Ania

mama Uli i Sebastiana

Copyright © 2018 - 2020 www.brokatka.pl. All rights reserved.