Od czego zacząć urządzanie pokoju dla dziecka? Dodano: środa 8 lipca, 2020

Od czego zacząć urządzanie pokoju dla dziecka?

Zastanawiasz się nad remontem w pokoju dziecka? A może zaczynasz urządzać pokój dla nowego członka rodziny? Dla jednych będzie to bardzo przyjemne zadanie, a dla drugich niemałe wyzwanie. Od czego zacząć i jak nie pogubić się w stylach, wyborze kolorów i dodatków? Spróbujmy usystematyzować tok prac, a urządzanie pokoju dziecka stanie się proste i przyjemne.

Urządzając pokój dziecka rozpocznij od przygotowania listy prac do wykonania

Gdy planujemy urządzić pokój dziecku w pierwszej kolejności robimy rekonesans co nam się podoba, a co nie. Przeglądamy zdjęcia z aranżacjami pokoi dziecięcych w internecie, oglądamy katalogi i poradniki. Gdy już wiemy mniej więcej jak chcemy, aby wyglądał pokój dla naszej pociechy często powstaje pytanie, od czego zacząć? W pierwszej kolejności należy ustalić zakres prac jaki musi być wykonany. Zupełnie inaczej będzie on wyglądał, gdy urządzamy pokój od zera, a inaczej gdy pokój wymaga tylko odświeżenia.

Najlepszym, a jednocześnie sprawdzonym sposobem będzie przygotowanie listy prac jakie należy wykonać. Wśród punktów na liście prac remontowych bez wątpienia odnajdziemy:

  • ustalenie układu funkcjonalnego w pokoju
  • wybór koloru farby i malowanie ścian
  • wyposażenie pokoju w meble
  • wybór dodatków dekorujących pokój

Gdy wykonywać będziemy remont generalny lub urządzać pokój od zera to do powyższej listy bez wątpienia należy jeszcze dodać:

  • odpowiednie przygotowanie ścian do malowania
  • wybór i rodzaj podłogi
  • rozplanowanie oświetlenia

Niby punktów nie jest dużo, jednak pracy co niemiara.

Projekt aranżacji pokoju dziecka

Przygotowanie projektu aranżacji pokoju dziecka możemy zlecić profesjonalistom lub stworzyć samodzielnie. Wszystko zależy od tego czy czujemy się na siłach i mamy wizję tego co chcemy uzyskać, czy potrzebujemy pomocy w tym zakresie. Gdy zlecimy projekt aranżacji do biura projektowego otrzymamy gotowy projekt z układem funkcjonalnym w pokoju, z doborem kolorów, mebli, a nawet konkretnych dodatków. Jeżeli jednak mamy pomysł na aranżację, wiemy co potrzebujemy oraz nie obawiamy się zabawy w wybór kolorów i dodatków to bez problemu zrobimy to sami. W jednym z pierwszych kroków należy zastanowić się nad układem funkcjonalnym pokoju, czyli to na jakie strefy podzielimy pokój dziecka. Bo pokój dziecka to takie mini mieszkanie, gdzie powinno znaleźć się miejsce na odpoczynek, zabawę i naukę.

Gdy samodzielnie urządzamy pokój dziecka dobrze jest dokładnie zmierzyć całe pomieszczenie. Warto jest rozrysować sobie wszystko na kartce tak, aby po wyborze mebli nie było przykrej niespodzianki, że coś nam się nie zmieści. Sprawdzonym pomysłem będzie również wyrysowanie kredą bądź wyklejenie na podłodze taśmą malarską wszystkich wymiarów mebli, w które chcemy wyposażyć pokój dziecka. Dzięki takiej prostej sztuczce będziemy pewni, że wszystko ułoży się w jedną, spójną całość i że będzie wystarczająco miejsca na przejścia pomiędzy meblami. W zależności od rozmieszczenia poszczególnych stref w pokoju należy pamiętać o odpowiednim rozplanowaniu oświetlenia. Strefa nauki i zabawy wymaga jasnego oświetlenia z możliwie jak największym dostępem do światła dziennego. Z kolei projekt strefy odpoczynku powinien uwzględniać światło o delikatniejszej i ciepłej barwie.

Kierując się tymi kilkoma prostymi zasadami z sukcesem rozpoczniemy chyba najtrudniejszy etap w urządzaniu pokoju dla dziecka. Później pozostanie nam dobór kolorystyki oraz dodatków takich jak poduszki dekoracyjne, narzuty czy obrazki, które nadadzą indywidualny charakter szykowanego pokoju.

Przyjemnego remontowania 🙂

Anna Zasada

mama Sebka i Ulki

Copyright © 2018 - 2020 www.brokatka.pl. All rights reserved.