Wyprawka dla przedszkolaka. Jak powinna wyglądać? Dodano: wtorek 30 czerwca, 2020

Wyprawka dla przedszkolaka. Jak powinna wyglądać?

Początek przygody z przedszkolem to kolejny etap w rozwoju naszej pociechy. Jest to czas przełomowy dla nas jako rodziców. Najpierw, gdy nasze dzieci są niemowlakami staramy się zapewnić im należytą opiekę, cieszymy się z każdej nowej umiejętności, którą właśnie zdobywają. Czas pójścia do przedszkola to pierwszy etap w edukacji, ale też bardzo ważny moment w rozwoju społecznym naszego dziecka. Dobrze jest więc należycie przygotować się do tego momentu.

 

Od czego należy zacząć przy kompletowaniu wyprawki do przedszkola?

Około trzeciego roku życia naszego dziecka stajemy przed wyborem gdzie nasze dziecko rozpocznie swoją przedszkolną przygodę. Możliwości jest wiele. Mamy do wyboru placówki publiczne i prywatne, blisko domu lub pracy, przedszkola przyzakładowe, z różnymi modelami nauczania, przedszkola małe, duże, językowe i wiele innych. Wybieramy to najbardziej odpowiadające nam rodzicom i też najodpowiedniejsze dla naszych dzieci. Gdy już wiemy, że nasze dziecko dostało się do wybranego przez nas przedszkola czas przystąpić do skompletowania wyprawki. Tutaj najlepsze i najbardziej konkretne informacje powinniśmy odszukać na stronie internetowej przedszkola lub w samym przedszkolu. Każde przedszkole może mieć inne wymagania.

Co najczęściej znajduje się na liście z wyprawką przedszkolaka?

Na przedszkolnej liście wyprawkowej jest kilka pozycji, które obowiązują praktycznie w każdej placówce:

 

Bawełniany woreczek idealny do spakowania odzieży na zmianę

Jedną z ważniejszych rzeczy jaką należy przygotować dziecku do przedszkola to komplet odzieży zapasowej, który dostosowany powinien być do pory roku i uzupełniany za każdym razem, gdy otrzymamy zabrudzone ubranka. Najlepiej zapakować go do bawełnianego woreczka na kapcie i odzież, który powieszony będzie w szafce przeznaczonej dla naszego dziecka. W takim woreczku powinny znaleźć się bluzka z długim i krótkim rękawem, spodnie, rajstopy, bielizna. Dobrze jest, gdy woreczek ściągany jest sznureczkiem i dodatkowo posiada wieszaczek do powieszenia na haczyku w szafce. Taki worek można zakupić również jako worko-plecak. Posiada on wówczas długie sznurki, dzięki którym przewiesimy go łatwo przez ramię.

Do takiego woreczka spakujemy również kapcie. Obuwie zmienne musi być wygodne i łatwe w zakładaniu i zapinaniu, bo to w przedszkolu dzieci najłatwiej i najszybciej się usamodzielniają. Gdy widzą swoich rówieśników, którzy sami potrafią zakładać buty szybko ich doganiają w tej umiejętności.

Zestaw przedszkolaka do leżakowania

W każdym przedszkolu najmłodsze dzieci w trakcie dnia mają czas na chwilę odpoczynku. Tradycyjne leżakowanie w zależności od wybranej placówki przybiera różne formy. Dzieci do swojej dyspozycji najczęściej mają leżaczki bądź materace. Na czas leżakowania przedszkola wymagają, aby dziecko posiadało swoją pościel. Obecnie najwygodniejszym rozwiązaniem są kołderki z wypełnieniem, śpiworki lub kocyki. Przy wyborze najlepszego dla nas rozwiązania najlepiej kierować się przede wszystkim wygodą dziecka. Dobrze żeby kołderka była duża, tak aby można było położyć ją na leżaczku i żeby wystarczyło jej do przykrycia. Przy takim rozwiązaniu dziecko nie potrzebuje już prześcieradła, a to bardzo ułatwia przygotowanie miejsca do spania.

Pozwól dziecku zabrać ze sobą do przedszkola lub żłobka małą cząstkę domu

Przytulanka, ulubiona maskotka czy podusia to rzeczy, które dzieci chętnie zabiorą ze sobą do przedszkola. Będą one szczególnie przydatne podczas pierwszych tygodni kiedy to nasze maluchy dopiero co adaptują się do nowego otoczenia. Dzieci na tym etapie poznają nowych kolegów, koleżanki oraz opiekunów, a co za tym idzie przytulanka będzie bardzo pomocna w chwilach tęsknoty za rodzicami czy małej słabości w trakcie dnia. Ta mała cząstka domu pozwoli im poczuć się bezpiecznie.

Podpisz rzeczy swojego dziecka

Przed pozostawieniem wszystkich rzeczy w przedszkolu warto podpisać woreczek, pościel oraz rzeczy osobiste dziecka. Kołderkę i poduszkę do spania można zamówić od razu z personalizacją w postaci haftu z imieniem lub inicjałami dziecka. Często wybieranym rozwiązaniem jest zamówienie specjalnej naprasowanki z imieniem, którą można oznaczyć pościel, ale także ubrania czy kapcie dziecka.

Ania
mama Sebka i Ulki

Copyright © 2018 - 2020 www.brokatka.pl. All rights reserved.