Na zmiany w pokoju dziecka decydujemy się wtedy gdy dziecko przechodzi w kolejny etap swojego rozwoju. Gdy dziecko przestaje być niemowlakiem, a staje się aktywnym przedszkolakiem zdecydowanie potrzebuje dużo miejsca na zabawki. W takiej sytuacji zazwyczaj wystarczy przestawić lekko meble, zmienić ich układ aby zyskać dodatkową przestrzeń do zabawy. Z kolei, gdy nasze dziecko będzie rozpoczynało naukę w szkole to zdecydowanie potrzebować będzie miejsca do nauki. Wówczas pokoik trzeba wyposażyć w biurko i wygodne krzesło. Nie zawsze zmiany takie muszą wiązać się z generalnym remontem, ale jednak raz na kilka lat chociażby same ściany trzeba odświeżyć i pomalować. Sama operacja remontu to nie lada wyzwanie. Do wyniesienia są meble i zazwyczaj ogromna ilość zabawek. Gdy decydujemy się na większy remont warto na nowo przemyśleć i rozplanować strefy pokoju. Podział na strefę odpoczynku, zabawy i nauki.

Strefa relaksu w pokoju dziecięcym

Strefa relaksu to przede wszystkim część pokoju, gdzie dziecko ma swoje łóżko. Niby to oczywiste, że łóżko musi być ale istotne jest tutaj bliskie otoczenie. Na tyle na ile jest możliwe dobrze, aby łóżko stało dalej od okna i drzwi. Jeżeli łóżko stoi przy oknie to warto zamontować rolety lub zasłony zaciemniające. Nie potrzebne jest tutaj mocne oświetlenie, wystarczy lampka przy której można poczytać książkę. Na te aspekty warto zwrócić uwagę na samym początku.

Kolejny krok to stworzenie przytulnej aranżacji łóżka. Tutaj dużą rolę odrywają wszelkiego rodzaju tekstylia. Przytulne zasłony w oknie – w ostatnim czasie bardzo popularne są z jednej strony ciężkie ale z drugiej bardzo miękkie i eleganckie tkaniny welurowe czy velvetowe. Wstając rano będzie miło postawić stopę na miękkim dywaniku położonym na podłodze przy łóżku. Z kolei w trakcie dnia łóżko można przykryć narzutą i ułożyć dekoracyjne poduszki.

Strefa zabawy w pokoju przedszkolaka

Strefa zabawy to miejsce bardzo kolorowe, ale też spore wyzwanie w aranżacji. Zabawki mają przeróżne kształty i rozmiary. O ile klocki łatwo jest schować w pojemniku lub specjalnym rozkładanym worku i stosunkowo łatwo jest zapanować nad ich porządkiem. Piłki, figurki, samochodziki i lalki, jak i gry również powinny mieć swoje miejsce w pokoju. Część lalek czy samochodów można poukładać na półeczce. Gry można umieścić na regale, a drobne akcesoria i elementy posegregować w pojemniki i pudełka.

Strefa nauki w pokoju młodzieżowym

Stefa nauki to kolejny ważna część pokoju. Już przedszkolakowi warto wydzielić miejsce z biurkiem lub mniejszym stolikiem, gdzie będzie mogło malować, wyklejać i wykonywać wszelkiego rodzaju rozwijające, kreatywne prace plastyczne. Dla dzieci uczęszczających do szkoły konieczne jest wyposażenie pokoju w biurko, przy którym będzie mogło odrabiać lekcje i wykonywać prace domowe. Podręczniki, książki i wszelkiego rodzaju przybory powinny być w zasięgu ręki. Bardzo istotnym elementem jest dobranie odpowiedniego ergonomicznego krzesła, dla młodszego dziecka koniecznie z podnóżkiem. I kolejny element to odpowiednie oświetlenie biurka. Lampka na biurku powinna stać po takiej stronie, aby pisząc ręka nie robiła cienia i nie zasłaniała tego co piszemy. Czyli dla dziecka praworęcznego lampkę stawiamy po lewej stronie biurka, a dla dziecka leworęcznego stawiamy po prawej stronie. Jeżeli jest możliwe warto ustawić biurko blisko okna, aby jak najdłużej korzystać ze światła dziennego.

 

Ania